Tematikus mérkőzésjáték 7 az 5 ellen – Pressing és állóképesség | YouCoach Skip to main content

Tematikus mérkőzésjáték 7 az 5 ellen – Pressing és állóképesség

Célkitűzés
Felszerelés
  • Labdák
  • Tányérbóják
  • 5 mez (az ábrán piros színben)
  • 8 színes bója (az ábrán 5 piros és 3 narancssárga)
  • 3 koordinációs létra
  • 1 szabvány méretű kapu
Előkészítés
  • Játéktér: 40x50 méter + pályán kívüli munkaállomások koordinációs gyakorlatokhoz
  • Játékosok száma: 20 (19 mezőnyjátékos + 1 kapus)
  • Időtartam: 20 perc
  • Sorozatok száma: 3, egyenként 6 perces sorozat (1 perc passzív pihenővel a sorozatok között)
Összegzés Másodlagos célkitűzések
Tematikus mérkőzésjáték felállt védelem elleni támadással, középpontban az aerob és laktacid kapacitás, a gyorsasági állóképesség és a fürgeség koordinációs létrán
Koordinációs képességek, Anaerob kapacitás, Aerob erő, Speed stamina, Quickness, Passzolás, First touch, Lezárás, Patient build up, Pressing
Szervezés

Tányérbóják segítségével alakítsunk ki egy olyan játékteret, melynek szélessége megegyezik a büntetőterület szélességével vagy 40 méter széles, valamint hosszúsága az alapvonaltól a középpálya vonaláig terjed vagy körülbelül 50 méter hosszú. A pályán 7 támadó (fehérben) játszik 5 védő ellen (pirosban). A kapus a kaput védi és a piros csapatot segíti (védők). Az alapvonalon 5 bóját helyezünk el (piros játékosonként egyet); a pályán kívül, a szélek mentén, a játékban éppen nem aktív játékosok számát figyelembe véve (az ábrán 7 fehér mezes játékos) hozzunk létre 3 vagy 4 koordinációs gyakorlatsort (koordinációs létrát és a narancssárga bójákat használva, megegyező módon kialakítva mindhárom állomást). Nagyon fontos, hogy ne alakuljon ki túl sok sor, ami a várakozó játékosok számára hosszú szüneteket jelentene. Ezért kell több külső munkaállomást létrehoznunk állomásonként nem több, mint 2-3 játékossal.

Leírás
  • A pályán lévő fehér mezes játékosok (7) maximum két érintéssel játszhatnak, céljuk pedig a gólszerzés a szabvány méretű kapura. A kapus és a piros mezes játékosok a kaput védik. A játék a félpálya vonalától indul. A piros mezes játékosoknak meg kell szerezniük a labdát és hosszanti passzt (előreívelés) adniuk a félpálya félkörében várakozó edzőnek. Időközben a pályán kívüli fehér mezes játékosok koordinatív jellegű edzésmunkát végeznek a munkaállomásokon
  • A gyakorlat megkezdése előtt minden fehér mezes játékos (támadó) keres egy pályán kívüli, szintén fehér mezes (támadó) párt, így csökkentve minimálisra a két sorozat közötti hely- és szerepcserére fordítandó időt
  • A gyakorlatot egy kapura történő, 7 az 5 elleni meccs formájában végeztetjük, ahol az emberelőny a támadóknál van
  • A meccs közben, körülbelül 2 percenként az edzőn jelére (például „Most!” kiáltására) a piros mezes játékosoknak vissza kell sprintelniük az alapvonalhoz, meg kell érinteniük a számukra kijelölt piros bóját és maximális sebességel kell újra felvenniük előzetes pozíciójukat. Ez idő alatt a fehér mezes játékosok egymásnak passzolgatva tartják a labdát anélkül, hogy támadnának (az ábrán látható módon). Miután a piros mezes játékosok befejezték az oda-vissza futást és újra elhelyezkedtek a pályán, a meccs folytatódik
  • A meccs alatt a külső játékosok koordinatív gyakorlatokat végeznek a koordiníciós létrákon, 1:30 perc aktív munkával és 30 másodperc pihenővel
  • Mikor az edző lefújja az első sorozatot (6 perc), a pályán kívüli fehér mezes játékosok helyet cserélnek a pályán lévő, fehér és piros mezes társaikkal. Próbáljuk úgy megoldani a rotációt, hogy a 3 sorozatban minden játékos szerepeljen a védekező, támadó és külső koordinatív fázisokban is
  • Fontos, hogy a gyakorlatot a maximális sebességen végeztessük, időveszteség nélkül

Szabályok
  • A támadók (az ábrán fehérben) legfeljebb két érintéssel játszanak
  • A védők (az ábrán pirosban) rendelkezésére korlátlan labdaérintés áll
  • Minden sorozat végén cseréljük fel a koordinatív gyakorlatokat végző 7 külső játékost a pályán játszó 7 társukkal
Variánsok
  1. Ha vannak plusz védőink, a fehérekhez hasonlóan rotálhatjuk a piros játékosokat, felváltva követelve meg a meccsen belüli és külső, koordinatív munkát
  2. 2 csapat végezze a pályán kívüli gyakorlatsorokat és 2 csapat játssza a meccset a pálya területén
Edzői feladatok
  • Az edzőnek magasan kell tartania a gyakorlat ritmusát, a maximális intenzitással és kivetelezési gyorsasággal végeztetnie a meccset, az oda-vissza sprintet és a koordinációs gyakorlatokat, valamint megfelelő hosszúságú szünetet kell biztosítania a játékosok számára
  • Tegyük változatossá a külső, koordinációs létrákon végzett gyakorlatokat: a létra fokai között egy vagy több érintéssel, oldalazva vagy szemben, egylábas vagy páros lábbal történő kitámasztással, stb.